PRO ČLENY

Právě teď

Světový den včel

1

Dnes se v Májině údolí objevily vlaštovky. Asi to vzaly někudy oklikou. Už jsme se totiž začali obávat, že létajícího hmyzu je v ČR tak málo, že vlašťovkám nestojíme za pobyt. Přejeme k dnešnímu Světovému dni včel všem oslavencům i dalším příslušníkům hmyzí říše, aby měli dobré podmínky pro život. V Májině údolí se o to snažíme ze všech sil.

Letošní chov matek

1

Jako každý rok dr. Švamberk získal první sérii zavíčkovaných matečníků.

2

Počasí příliš nepřeje, přesto zůstalo 11 z 20 přelarvených misek.

3

Zaškolkováno a už se hřejí v líhni.

 

Letní pobyt dětí v Májině údolí

akce

Přírůstky včelí pastvy v Májině údolí

Do parku rostlin vydatných pro včelí pastvu v Májině údolí přibyly další skvělé kousky. Mezi nimi tis (1), sedmisyn (2), lýkovec (3), hortenzie drsná (4), mákie amurská (5). Posílí naši expozici zaměřenou na vydatné rostliny předjaří, časného jara, léta a podzimu, kdy opylující hmyz zejména v zemědělské krajině strádá nedostatkem potravních zdrojů.

Pítka

Nezapomeňte na vodu pro včely

Předjaří začalo. V dostatečně teplých dnech se včelky prolétnou, přinesou něco prvního pylu z lísek a potřebují donést do úlu vodu k ředění zásob. Jak říká dr. Švamberk ve svém aktuálním textu v rubrice Průvodce včelařským rokem: „Jakmile to počasí a konstrukční řešení napajedel umožní (nevhodné je použití sklenic při zamrznutí vody), instalujeme na nejteplejším místě blízko stanoviště včelstev venkovní napajedla, abychom usnadnili létavkám donášení vody, které je současně s hledáním prvních zdrojů pylu jejich hlavním úkolem v časném předjaří.“

Pítka

Novoroční projev předsedy spolku